YUSUF AL-MARHUN HAKKINDA

1-Ulusal ve uluslararası basın yayın kuruluşlarında ''IŞİD İNFAZCISI'' olarak lanse edilen ve Bursa'da 17.02.2020 tarihinde yakalanarak gözaltına alınıp sevk edildiği nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından 28.02.2020 tarihinde tutuklanan Yusuf AL-Marhun isimli şahıs ile bizzat talebi ve yakınlarının ricası üzerine avukat görüşü gerçekleştirilmiş ve 08.07.2020 tarihli vekaletname ile şahsın avukatlığı tarafımızca üstlenilmiştir.

2-Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı şahıs hakkında DAEŞ silahlı terör örgütüne üye olmak suçu(TCK md 314) dışında ''kasten öldürme'' suçundan dolayı da iddianame düzenlemiştir. Ve fakat ilgili iddianame, ''yabancı bir kişinin, yabancı bir kişiye karşı, yabancı bir ülkede işlediği iddia olunan, TCK'nın 13'üncü maddesinde yazılı suçlar dışında kalan kasten adam öldürme suçundan dolayı Türk mahkemelerinin görev ve yetkisinin bulunmadığı'' gerekçesiyle ilgili ağır ceza mahkemesi tarafından İADE edilmiştir. Netice olarak sanık sadece ''DAEŞ silahlı terör örgütüne üye olma'' suçu kapsamında yargılanmaktadır. Yargılama sürecinde sanığa profesyonel savunmanlık ve hukukî danışmanlık hizmeti verilmiş, defalarca cezaevi ziyareti yapılarak şahıs bilgilendirilmiştir. Yargılama devam ederken sanık, savunma stratejimiz ve tercihleri doğrultusunda ''etkin pişmanlık'' hükümlerinden (TCK md 221) yararlanmak istemiş ve fakat dosya kapsamına göre tahliye taleplerimiz reddedilmiştir. İlgili ceza dosyası halen ağır ceza mahkemesi aşamasında olup derdesttir. Bu süreçte uluslararası ve ulusal bazı basın mensuplarının dosya içeriği üzerinden Türkiye Cumhuriyeti'ni yıpratma ve sanık haklarını haleldar etme çabasını engellemek adına karşı çabalarımız da olmuştur. Hatta bu sebeple, şahsımızı tehdit eden ve diğer terör örgütlerine ''hedef gösteren'' figürlerle dahi karşılaşılmıştır.

3-Hal böyleyken; kendisine yüksek bir ihtimam göstermemize ve profesyonel bir şekilde avukatlığını devam ettirmemize rağmen Yusuf AL-Marhun tabir caiz ise ''günah keçisi'' olarak şahsımızı görme/gösterme çabasında bulunmuştur. Dosya içeriğinin vehametine rağmen, uzun tutukluluk durumu için eylemlerini sebep görmek ve kişisel sorumluluk almak yerine kendisine hukukî yardımda bulunan avukatını suçlama kolaycılığına kaçma çabasıyla agresif bir dizi davranışta bulunan Yusuf AL-Marhun ile avukat-müvekkil ilişkisi sürdürme imkânımız kalmamıştır ve kurulan vekalet ilişkimiz sona ermiştir.

4-Filhakika, şahsın hukukî açıdan davranışlarını yönlendirme yeteneğinin azaldığı korkusuyla ve fakat Türk milleti adına yargılama yapan mahkemelerce adil bir şekilde yargılanacağını umarak sözlerimizi bitiriyoruz. Kamuoyuna duyurulur.

Av.Onur Güler

GÜLER HUKUK BÜROSU

11.08.2021

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir